loading

Wiedza w Pigułce 2021 rok

PRZECZYTAJ UWAŻNIE !!!

Masz drona i chcesz legalnie nim latać w 2021 roku ?

Krótki zbiór informacji.

1) Każdy użytkownik drona musi się zarejestrować na stronie drony.ulc.gov.pl Podczas rejestracji otrzymasz swój numer Operatora, ten numer musisz w trwały sposób nanieść na swoim dronie, lub jeśli masz kilka, to na wszystkich ten sam!

2) Jeżeli Twój dron waży powyżej 250 gramów (wagę drona określa producent), masz obowiązek zdać test Online A1/A3 na stronie drony.ulc.gov.pl – test jest BEZPŁATNY! Możesz go wielokrotnie zdawać, test zawiera 40 prostych pytań, zanim do niego przystąpisz, uważnie przeczytaj całość materiałów szkoleniowych tam się znajdujących. Po zdaniu egzaminu, otrzymasz na tamtej stronie, w wersji PDF swój niepowtarzalny numer i zostaniesz prawdziwych PILOTEM ? Oba numery masz mieć przy sobie, w dowolnej formie (w telefonie, wydrukowany na papierze lub np. na karcie plastikowej). Właściciele lżejszych dronów tzn. poniżej 250g NIE MUSZĄ zdawać egzaminu, ale każdemu polecam zrobienie tego testu, wiedza zawsze się przyda. 

3) Na chwilę obecną nie jest wymagane ubezpieczenie drona, ale warto je mieć. O szczegóły możesz dzwonić do firm ubezpieczeniowych np. Ergo Hestia – tam się dowiecie szczegółów.

4) Możesz latać dronem, jeśli masz skończone 16 lat. Aby się zarejestrować jako Pilot, potrzeba będzie zgoda Twojego opiekun prawnego (np. rodzice), druk takiego oświadczenia znajduje się na stronach ULC (Urząd Lenistwa Cywilnego), planowanie jest obniżenie wieku do lat 14.

5) Przed każdym startem MUSISZ zalogować się do bezpłatnej aplikacji DroneRadar oraz zapoznać się z jej wskazaniami w miejscu, w którym chcesz w danym momencie latać, należy wykonać OBOWIĄZKOWY „Check in” – zameldować się przed startem.

ZAPAMIĘTAJ! Dronem w klasie OPEN (otwartej) NIE MOŻESZ LATAĆ POWYŻEJ 120 m od miejsca, w którym wystartował! Drona musisz mieć cały czas w zasięgu wzroku, nie wolno bić rekordów odległości. 

W trakcie lotu: 

1) Jeśli Twój dron waży poniżej 250g , możesz latać w miejscach dozwolonych, zobaczysz je na aplikacji DroneRadar, możesz latać nad ludźmi, ale NIE WOLNO Ci latać nad skupiskami osób np. nad stadionem, koncertem WOŚP lub innym. Zawsze należy myśleć i uważać w trakcie lotu, Twój dron, nawet najlżejszy może komuś zrobić krzywdę podczas upadku.

2) Jeśli Twój dron waży od 250 – 500 gramów, też nie wolno latać nad skupiskami ludzi, ale też dodatkowo nad osobami postronnymi. Nie możesz latać w miejscu gdzie są ludzie, ale w możesz latać bezpiecznie nad budynkami i z tej pozycji filmować lub fotografować.

3) Jeśli Twój dron waży od 500 g – 2 kg, NIE WOLNO Ci się zbliżać do ludzi i budynków na odległość poniżej 150 metrów, mimo że masz zdany obowiązkowy test online A1/A3. Jeśli byś chciał latać bliżej ludzi, czyli 50 m – MUSISZ zdać test na podkategorię A2.

PODSUMOWANIE:

Niezależnie od wagi drona, każdy lot powinien być przemyślany. Należy pamiętać, że w powietrzu są tez inni uczestnicy, np. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, cały czas należy być czujnym i obserwować NIEBO. Musisz być przygotowany na każdą okoliczność. Należy pamiętać, że przepisy zmieniają się każdego dnia dlatego jedynym źródłem oficjalnych informacji na temat aktualnie obowiązujących przepisów jest strona https://ulc.gov.pl/pl/.

Życzymy wszystkim użytkownikom dronów, bezpiecznych lotów.

KOMUNIKAT NIE JEST SKIEROWANY DO OSÓB POSIADAJĄCYCH WAŻNE ŚWIADECTWA KWALIFIKACJI

Powyższy wpis ma jedynie charakter informacyjny i nie stanowi wykładni prawa.